نحوه نصب چراغ خواب دیواری

نصب لوستر و چراغ دیواری یکی از اقدامات نهایی برای کامل کردن چیدمان خانه است. نصب چراغ و لوستر فعالیتی نسبتا ساده و بدون نیاز به تخصص است. بااین‌حال، هرگز نمی‌توانید بدون وجود دامنه‌ای از اطلاعات، به درستی این کار را انجام دهید. اتصال چراغ‌های دیواری و سقفی تفاوت‌هایی با هم دارند. بنابراین آگاهی از مراحل گام به گام نصب هرنوع چراغ می‌تواند کار شما را ساده‌تر کند و سرعت نصب لوستر را بالا ببرد.

چراغ خواب دیواری یکی از انواع لوسترهای موردنیاز در اتاق خواب است. اگر قصد نصب آن را دارید، اما تابه‌حال این کار را انجام نداده‌اید، نگران نباشید. در این مقاله به شما آموزش مرحله به مرحله نصب چراغ خواب دیواری را خواهیم گفت. این مراحل پیچیدگی چندانی ندارند، اما آگاهی از آنها به شما در نصب ایمن و سریع چراغ کمک می‌کنند. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را قبل از نصب چراغ دیواری بخوانید.

چراغ خواب دیواری چیست؟

چراغ خواب دیواری چیست؟

تنوع چراغ و لوستر در خانه تنها به دلیل زیبایی و کامل کردن فضا نیست. حقیقت این است که هر مدل از چراغ و لوستر مصرفی در خانه،‌ می‌تواند نور موردنیاز بخشی خاص را تامین کند و تنها در همان نقطه کارآمد است.

چراغ خواب دیواری نیز یکی از انواع چراغ‌های موردنیاز در اتاق خواب خانه است. این لوستر دیواری به ویژه در اتاق خواب کودکان و نوزادان کاربرد زیادی دارد و می‌توان گفت یکی از ابزارهای روشنایی ضروری به‌حساب می‌آید.

چراغ خواب دیواری نوعی دیوارکوب است که در آن از لامپ‌هایی با نور ملایم و کم استفاده می‌شود. هدف از نصب این چراغ، روشن کردن فضا به طور کامل نیست، بلکه با ایجاد نوری ملایم فضا را از تاریکی مطلق خارج می‌کند. به‌علاوه باعث ایجاد آرامش در شب نیز خواهد بود. به همین دلیل است که طراحان داخلی اغلب وجود آن را در اتاق خواب همه افراد و گروه‌های سنی ضروری می‌دانند.

این نوع چراغ‌ها در نورپردازی ترکیبی نیز نقش مهمی دارند. اگر با این سبک آشنایی ندارید پیشنهاد می‌کنیم اصول نورپردازی ترکیبی را در مجله بروکس بخوانید.

انواع چراغ خواب دیواری

انواع چراغ خواب دیواری

همانطور که گفتیم چراغ خواب‌های دیواری، دیوارکوب‌هایی هستند که از نور ملایم‌تری در آن استفاده می‌شود. بنابراین شکل ظاهری نیز می‌تواند تاثیر زیادی در پخش نور و کنترل شعاع نوری داشته باشد. چراغ‌ خواب دیواری تنوع زیادی در بازار دارد. این روزها دیگر از چراغ‌های حبابی تا چراغ‌هایی با محفظه چوبی و فلزی را می‌توانید متناسب با فضای دکوراسیون اتاق خواب خود خریداری کنید.

با این حال هنگام انتخاب دیوارکوب مناسب برای چراغ خواب، باید توجه کنید که محفظه لامپ نباید به گونه‌ای باشد که باعث پخش بیش از اندازه نور باشد.

انتخاب لامپ مناسب نیز در ایجاد فضایی منحصربه‌فرد و آرامش‌بخش تاثیرگذار است. در فروشگاه بروکس می‌توانید بهترین گزینه‌ها برای دیوارکوب را ببینید و در صورت نیاز، از کارشناسان ما برای خرید راهنمایی دریافت کنید.

مراحل نصب چراغ خواب دیواری

مراحل نصب چراغ خواب دیواری

مهم‌ترین نکته‌ای که باید قبل از نصب چراغ خواب دیواری به آن توجه کنید، فراهم کردن شرایط ایمن است. برای مثال بهتر است هنگام نصب لوستر فیوز را قطع و از دستکش کار پلاستیکی مخصوص عملیات‌های برقی استفاده کنید. این وسیله می‌تواند تا حد زیادی شما را از خطر برق گرفتگی محافظت کند.

همچنین استفاده از فازمتر برای تشخیص جریان سیم از لوازم ضروری هنگام کار با برق است. بعد از فراهم کردن این شرایط، دست به‌کار شوید و در چند مرحله ساده چراغ دیواری را نصب کنید. مراحل گام به گام نصب چراغ خواب دیواری را در ادامه بخوانید.

مرحله اول

در اولین گام باید سیم‌کشی دیوارکوب را بررسی کنید. طول سیم چراغ‌های دیواری به صورت معمول بلندتر است. بنابراین قبل از هرچیز باید طول سیم را به میزان مورد نیاز کوتاه کنید. سپس نوبت به لخت کردن سر سیم‌ها می‌رسد.

در این مرحله باید روکش پلاستیکی سیم را حدود ۲ تا ۳ سانت بچینید تا بخش مسی سیم به خوبی نمایان شود. سیم‌ها در هر دیوارکوب انواع مختلفی دارند. در اغلب چراغ‌های دیواری تنها سیم فاز و نول را خواهید دید. بااین‌حال، در بعضی از چراغ‌ها سیم ارت نیز قرار دارد.

خواندن مقاله‌ی انواع لامپ‌های کم‌مصرف به شما کمک می‌کند که با لامپ‌های مختلف آشنا شوید و درباره‎ی کارایی آن‌ها بیشتر بدانید.

مرحله دوم

برای اتصال سیم‌های دیوارکوب به سیم برق باید از یک رابط استفاده کنید. این رابط، محفظه‌ای پلاستیکی به نام ترمینال برق است که سیم‌ها در آن قرار می‌گیرند. وظیفه اصلی ترمینال، اتصال سیم‌های برق داخل دیوارکوب با سیم‌های برق موجود در دیوار است.

این رابط معمولا به تعداد محدود هنگام خرید لوستر و چراغ دیواری به شما عرضه می‌شود. بااین‌حال می‌توانید آن را از همه فروشگاه‌های الکتریکی نیز تهیه کنید. برای قرار دادن سیم‌ها درون ترمینال باید به تعداد رشته سیم‌های موجود توجه کنید. اگر ساختار چراغ دیواری شما دو رشته سیم فاز و نول داشت، باید دو بخش از یک ترمینال را هنگام نصب استفاده کنید.

مرحله سوم

برای اینکه سیم‌ها در محفظه ترمینال، حالت فعال رسانای خود را حفظ کنند باید مستحکم و درهم‌تنیده باشند. به همین دلیل بهتر است در این بخش، از ابزاری به نام سرسیم یا وایر شو استفاده کنید. وایر شو در حقیقت قطعه‌ای است که بخش مسی سیم در آن قرار می‌گیرد و رشته‌های آن با فشار به هم تنیده می‌شوند.

بسیاری از افراد برای فشردن بافت سیم از انبردست استفاده می‌کنند. این کار نیز می‌تواند بافت سیم را به هم فشرده کند، اما اقدامی اصولی و ایمن نیست. بنابراین پیشنهاد ما به شما استفاده از سرسیم است.

فراموش نکنید که سرسیم‌ها رنگ‌های متفاوتی دارند و هر رنگ مختص سیم خاصی است. با آگاهی از رنگ هر سیم می‌توانید سرسیم آن را به‌درستی تهیه کنید.

مرحله چهارم

نصب چراغ خواب دیواری

نحوه نصب چراغ خواب دیواری بستگی به شکل ظاهری و طراحی آن دارد. اگر بخش پشتی دیوارکوب شما تخت باشد، فضایی برای پیچ و رول پلاک در نظر گرفته شده است. برای اینکه نصب چراغ دیواری تمیزتر و با خطای کم‌تری صورت گیرد، یک کاغذ بزرگ را پشت سطح دیوارکوب قرار دهید.

با یک خودکار قاب چراغ دیواری و جای میخ را مشخص کنید. سپس با کمک یک چسب نواری، کاغذ را روی دیوار و در فضای موردنظر ثابت کنید. در این مرحله میخ را در فضای مشخص‌شده با خودکار قرار دهید و آن را محکم کنید. بعد از محکم کردن میخ‌های چراغ دیواری، کاغذ را بردارید.

مرحله پنجم

سر سیم‌های بیرون‌آمده از دیوار را مانند سیم‌های دیوارکوب لخت کنید و مجددا سیم‌ها را با وایرشو محکم کنید. سپس آن‌ها را با توجه به رنگ، درون ترمینال برق دیوارکوب قرار دهید. در این مرحله، پیچ ترمینال را محکم کنید تا سیم‌ها در فضای ترمینال ثابت شوند. ترمینال و سیم‌ها را به داخل دیوارکوب هدایت کنید تا نمای ظاهری نیز مرتب و زیبا باشد. در نهایت چراغ خواب دیواری را روی میخ‌ها قرار دهید.

برای نصب دیوارکوب پایه‌دار ابتدا باید با پیچ و رول پلاک، پایه را نصب کنید و سپس مراحل گفته‌شده را تکرار کنید.

نصب چراغ خواب دیواری می‌تواند بهترین انتخاب برای ایجاد نوری دلپذیر و استاندارد در اتاق خواب باشد. در مقاله اصول نورپردازی اتاق خواب می‌توانید اهمیت این موضوع را بیشتر بخوانید.

کلام آخر

نحوه نصب چراغ خواب دیواری ساده است و تنها نیاز به دقت و آگاهی از چارچوب‌های اولیه در نصب ابزارهای روشنایی دارد. توجه کنید که هنگام نصب باید اصول ایمنی را رعایت و علاوه ‌بر آن دقت و سلیقه را چاشنی کار کنید. دراین‌صورت می‌توانید هر نوع چراغ و لوستر موردنیاز را در خانه نصب کنید.

سوالات متداول:

آیا نحوه نصب همه چراغ‌های دیواری مشابه است؟

بله، فرآیند اتصال سیم‌ها و ایجاد ساختار رسانا در همه ابزارهای روشنایی یکسان است. تنها تفاوت، در شکل چراغ خواب دیواری و شیوه اتصال آن روی دیوار خواهد بود.

آیا نصب چراغ خواب دیواری به متخصص نیاز دارد؟

خیر، با داشتن دامنه‌ای از اطلاعات کلی درباره سیم‌های برق می‌توانید دیوارکوب را به سادگی نصب کنید.

برای نصب چراغ دیواری چه ابزاری لازم است؟

برای نصب دیوارکوب باید در قدم اول شرایط ایمن را فراهم کنید و به ابزارهایی مانند فازمتر، دستکش مخصوص عملیات برقی و پیچ و رول پلاک نیاز دارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید